09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Subakut Lenfositik Tiroidit

Tiroiditlerin alt grubu olan subakut tiroiditlerden biridir. Sessiz tiroidit ya da ağrısız tiroidit de denilir. Her yaşta görülebilir ve genelde kadınları etkiler. Subakut lenfositik tiroiditin bir çeşidi postpartum tiroidit olarak adlandırılır. Subakut lenfositik tiroidit ve postpartum tiroidit Hasimato tiroiditinin alt grubu olarak kabul edilir ve otoimmün sistemle ilişkilidirler. Haşimato tiroiditi, subakut lenfositik tiroidit ve postpartum tiroiditde antitiroid antikorlar çeşitli derecelerde yükselir ve tiroid bezinde hücre düzeyinde meydana gelen değişiklikler benzer özelliklerdedir. Özet olarak düşünce şudur, bilinemeyen bir enfeksiyonun etkisiyle, yapısal ya da otoimmün hastalığa yatkınlığı olan kişilerde geçici bir tiroidit meydana gelmektedir.

Semptomlar (Bulgu ve belirtiler)

Subakut lenfositik tiroiditde  tiroid bezinde hafif bir büyüme(guatr) hassasiyet olmadan meydana gelir. Hastalığın başlangıcında kan hormon seviyelerinde artış, ardından normal hormon seviyeleri ve onu takip eden hormon seviyelerinde azalma süreçleri yaşanır. Sonunda da tiroid bezi genelde normal fonksiyonuna döner. Hormon seviyelerindeki değişiklikler ve buna bağlı şikayetlerin süreleri hastadan hastaya değişmekle birlikte 2-3 aylık periyotlar olarak karşımıza çıkar. Doktora başvuru sebebi genelde hipertiroidiye bağlı şikayetlerdendir.

Tanı

Subakut lenfositik tiroidit tanısı en doğru şekilde sintigrafik incelemeyle konulur. Hipertiroidi döneminde sintigrafik tutulum az iken hipotiroidi döneminde çoğalır. Bu durum özellikle hipertiroidi yapan Graves hastalığından ayrılmasında önemlidir.

Ultrasonografide tiroid bezinde kanlanmada değişiklik olmaması, Haşimato tiroiditi gibi belirgin özellikler bulunmaması ile ayırt edilebilir.

Tedavi

Subakut lenfositik tiroiditin tedavisi hastanın şikayetlerine göre değişkenlik gösterir. Genelde herhangi bir tedaviye gerek olmadan kendi kendine iyileşir. Tiroid hormonlarının yükseldiği hipertiroidi döneminde beta bloker denilen ilaçlar ile şikayetler kontrol altına alınabilir.

Doktorunuz hipotiroidi dönemine girdiğinizde belirli aralıklarla kan tahlilleriyle kontrolünüzü sağlayarak tiroid hormonu ihtiyacınızı belirlemek isteyecektir.

Kategori: Subakut Lenfositik Tiroidit