09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Haşimato Hastalığı Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

Haşimato hastalığının tedavisi hastanın takibi ve ilaç tedavisinden oluşur. Hormon seviyelerinizde bir anormallik yoksa doktorunuz ilaç tedavisi başlamayabilir ancak bu ilaç ihtiyacınız olmayacak demek değildir. Eğer ilaç tedavisine başlandıysa çok büyük ihtimalle bu ilaçları zaman içerisinde değişen dozlarda olmak üzere ömrünüz boyunca kullanacaksınız demektir.

Sentetik Hormonlar

Haşimato hastalığına bağlı hipotiroidi söz konusuysa eksik olan hormonların yerine konması için tiroid hormon hapları kullanmanız söz konusudur. Bu ilaç genelde sentetik tiroid hormonu olan Levothroxin adı verilen bir maddedir. Ülkemizde Levotiron ve Euthyrox isimleriyle çeşitli dozlarda temin edilebilmektedir.

Sentetik levotiroksin, tiroid bezi tarafından üretilen doğal hormon olan tiroksinin eş değeridir. Bu şekilde ağızdan ilaç kullanımı hormon seviyelerini normal düzeye getirerek şikayetlerin hızla kaybolmasını sağlar.

Tedaviye başladıktan kısa süre sonra bitkinliğinizin azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca hipotiroidiye bağlı yüksek kolesterol seviyeleri varsa düşecek, Haşimato hastalığına bağlı kilo sorunları düzelecektir.

Levotiroksin tedavisi ömür boyu sürecektir. İhtiyacınız olan ilaç miktarı değişebileceği için doktorunuz her 6-12 ayda bir TSH seviyelerinizi kontrol etmek isteyecektir.

İlaç Dozunun Ayarlanması

Başlangıçta uygun levotiroksin miktarını belirleyebilmek için tedavi başladıktan birkaç hafta sonra TSH seviyelerinizin kontrolü yapılacaktır. Yüksek dozda tiroid hormonu kemik kaybına yol açarak varsa osteoporozun (Kemik erimesi) artmasına ya da osteoporoz riskinizin artmasına yol açabilir. Ayrıca kalp ritm bozukluklarına (aritmi) sebep olabilir.

Koroner arter hastalığınız ya da ciddi hipotiroidiniz varsa doktorunuz tedaviye düşük dozlarda levotiroksinle başlayıp dozu giderek arttırmayı seçecektir çünkü dozun yavaş yavaş artırılması kalbinizin ritminin yeni metabolizma hızına uyum göstermesini sağlar.

Levotiroksin uygun dozlarda kullanıldığında hiçbir yan etkiye neden olmaz ve ucuz bir tedavi yöntemidir. İlacınızın markasını değiştirirseniz doktorunuz uygun dozda ilaç aldığınızdan emin olmalıdır. İlaç almayı unutmayınız ya da tedaviyi kesmeyiniz çünkü şikayetler eninde sonunda yeninden başlayacaktır.

Diğer Maddelerin Etkileri

Belirli bazı ilaçlar, bitkisel ürünler ve bazı yiyecekler levotiroksinin emilimine etki edebilir. Levotiroksinin diğer ilaçlardan 4 saat önce ya da sonra alınması bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Bol miktarda soyalı ürünler ya da lifli gıdalar tüketiyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca;

  • Demir içeren multivitaminler ya da demir ilaçları
  • Kolestiramin isimli kolesterol düşürücü ilaç
  • Alüminyum hidroksit içeren ilaçlar(Bazı antiasitlerde bulunur)
  • Sodyum polisterin sülfonat (Yüksek potasyum seviyelerini düşürmek için kullanılır)
  • Sukralfat ( Ülser tedavisinde kullanılır)
  • Kalsiyum içeren ilaçlar, alıyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz.

Kategori: Haşimato