09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Haşimato Hastalığı Tanısı ve Tetkikler

Genel olarak İç Hastalıkları Uzmanına başvurduğunuz zaman, yorgunluk, bitkinlik, ciltte kuruma, kabızlık, seste kabalaşma gibi problemleriniz varsa ya da önceden bir tiroid hastalığı tanısı aldıysanız bazı tiroid testleri isteyecektir.

Haşimato hastalığı tanısı öncelikle sizde hastalığı düşündüren bulgular varlığında, kanda tiroid hormonu ve hipofiz bezinden salgılanan TSH(Tiroid Stimülan Hormon-Tiroid bezini çalıştıran hormon) hormonu seviyelerine bakılarak konulur.

  • Hormon Testi. Kan tahlilleriyle tiroid bezinde ve hipofiz bezinde tiroid ile ilgili olarak üretilen hormonların seviyeleri ölçülür. Tiroid bezi normalden az çalışıyorsa tiroid hormonları düşük, TSH yüksek çıkmalıdır. Çünkü kanda tiroid hormonları miktarı azaldığında hipofiz bezi bunu algılayarak TSH adı verilen ve tiroid bezini çalışmaya sevk eden hormon miktarını arttırır.
  • Antikor Testleri. Haşimato hastalığı otoimmun bir hastalık olduğu için tanımı gereği bazı özel antikorların kanda yüksek değerlerde bulunması beklenir. Bu nedenle antiTPO denilen antikor için tahlil yapılır. TPO tiroid peroksidaz adı verilen, tiroid hormonu üretiminde özel bir rol oynayan enzimin adıdır. Haşimato hastalığında bu enzime karşı antikor denilen ve bağışıklık sistemini uyaran bir madde yüksek miktarlarda kanda tespit edilir.
  • Ultrasonografi ve Renkli doppler. Haşimato hastalığında ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Haşimato hastalığı zemininde gelişecek nodüllerin kanser olma ihtimalinin daha yüksek olduğu yolunda kuşkular bulunmaktadır. Ayrıca Haşimato hastalığında ender olsa da tiroid bezi lenfoması gelişme ihtimali vardır. Haşimato hastalığında yapılacak ultrasonografi incelemesinin dikkatle ve özenle yapılması çok önemlidir çünkü Haşimato hastalığında olan değişikliklere bağlı olarak tiroid bezinde yalancı nodül görünümleri çok sık karşımıza çıkar ve gereksiz biyopsilere neden olabilir. Bu nedenle konu ile yakından ilgili bir Radyoloji Uzmanınca yapılmalıdır.

Geçmişte Haşimato hastalığının ana göstergesi olan tiroid bezinin az çalışması durumunu (hipotiroidi), bulgu ve belirtiler aşikar olmadıkça düşünmek ve tanısını koymak mümkün değildi. Ancak son yıllarda geliştirilen hassas TSH ölçüm yöntemleri (sensitive TSH) sayesinde bulgu ve belirtiler başlamadan bile hipotiroidi tanısı konulabilmektedir.

TSH tahlili en iyi tarama testi olarak kabul edildiği için öncelikle TSH seviyelerine bakılması, ardından gerek varsa hormon seviyelerinin değerlendirilmesi mantıklı kabul edilir. TSH seviyeleri hipotiroidizmin takibinde çok önemli rol oynar. Bu test sayesinde kullanmanız gereken hormon ilaçlarının dozları ayarlanır ve takibinde kullanılır.

Kategori: Haşimato