09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Haşimato Hastalığı Komplikasyonları

Haşimato hastalığına bağlı olarak aktivitesi azalmış tiroid bezi (Hipotiroidizm) eğer tedavi edilmezse birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Guatr: Guatr tiroid bezinin büyümesi demektir. Tiroid bezinin daha çok hormon yapması için sürekli olarak uyarılması sonucunda bez büyüyecektir. Hipotiroidizm guatrın en sık nedenidir. Guatr genel olarak rahatsız edici bir durum olmasa da büyük bir guatr varsa kozmetik sorunlara yol açabilir hatta yutma ve nefes alma sorunlarına yol açabilir.

Kalp Sorunları: Haşimato hastalığı kalp hastalıkları için bir risk faktörü olabilir. Çünkü hipotiroidizm LDL kolesterol denilen kötü kolesterol seviyelerinde yükselmeye neden olabilir. Hipotiroidizm tedavi edilmezse kalp büyümesine hatta ender olarak kalp yetmezliğine neden olabilir.

Psikolojik sorunlar: Haşimato hastalığında depresyon erken dönemde görülebilir ve zaman içerisinde çok ciddi hale gelebilir. Ayrıca hem erkek hem kadınlarda cinsel arzuda (libido) azalmaya neden olabilir. Zihinsel işlevlerde yavaşlamaya neden olabilir.

Miksödem: Bu durum oldukça ender hayatı tehdit eden bir durumdur. Tedavi edilmemiş Haşimato hastalığına bağlı uzun süreli hipotiroidizme bağlı meydana gelebilir. Soğuğa karşı aşırı tahammülsüzlük ve uyku halini bilinçsizlik ve baygınlık takip eder.

Miksödem koması sakinleştirici ilaçlarla ya da enfeksiyon ya da diğer stres faktörleriyle tetiklenebilir. Miksödem acil tedavi isteyen bir durumdur.

Doğumsal Anomaliler: Tedavi edilmemiş Haşimato hastalığına sahip annelerin doğurdukları bebeklerde doğumsal anormallikler sağlıklı annelere oranla çok daha fazla görülmektedir. Ayrıca bu çocuklar fiziksel ve entelektüel gelişim bozukluklarına daha yatkındırlar. Hipotiroid gebeler ile yarık dudak damak anomalisi arasında bir bağlantı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bebeklerde olabilecek kalp, beyin ve böbrek hastalıklarıyla, hipotiroid gebeler arasında bir ilişki görülmektedir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamileliğin erken döneminde iseniz tiroid hormon seviyelerinizi kontrol ettirmeyi unutmayınız.

Kategori: Haşimato