09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Haşimato Hastalığında Şikayetlerin Nedenleri

Hastalığın ana çizgisi, sürekli olarak tiroid hücrelerinin ölümü ve tiroid hücrelerinin çevreleyerek oluşturduğu folikül denilen mikroskobik hormon havuzlarının parçalanmasıdır. Bu folikül denilen havuzda bulunan kolloid denilen proteinin hücreler arasına saçılması, bu arada tiroid bezinin işlevinin sürebilmesi için yeni foliküllerin oluşturulması ve bunlardan bazılarının işlev görmesi ve diğerlerinin tekrar parçalanması şeklindedir. Bu şekilde yaşam boyu yapım ve yıkım devam etmektedir. Yıkım ve yapım arasındaki denge sürekli değişiklik gösterir ve bu da hastanın şikayetlerinin ve tiroid fonksiyon testlerinin değişiklik göstermesine neden olur.

Tiroid bezi normalden daha sert ve elastik kıvamdadır. Hastalığın ilk dönemlerinde el ile hissedilen bu sertlik tüm bezde eşit oranda değilse de ilerleyen zamanda tüm bez sert bir hale gelir. El ile muayenede patates çuvalını elliyormuş gibi bir his verebilir ancak bunlar gerçek nodüller değildir.

Hastalar doktora genelde tiroid bezleri büyüdüğü için yani guatr sebebiyle başvururlar. Ancak yapılan kan tahlillerinde ya da tiroid ultrasonografisinde bazı sorunlar olduğu için de başvurabilirler. Yapılan kan testlerinde otoantikor dediğimiz değerlerde yükseklik, tiroid fonksiyon testlerinde bozukluklar, ultrasonografide tiroidit düşündüren bulgular görülmüş olabilir.

Muayenede genelde tiroid bezi normalden daha büyük ve sert şekilde ele gelir. Ancak bu bulgular Haşimato hastalığı için kural değildir.

Hastalığın en önemli özelliği tiroid fonksiyonlarının değişiklik göstermesidir. Hastalar dönem dönem hipertiroidi, dönem dönem hipotiroidi olurlar bazende tiroid fonksiyonları normal seyreder. Bu değişikliğin sebebi tiroid bezinde sürekli olarak meydana gelen yıkım-yapım süreçlerinin hep aynı dengede kalmamasındandır. Genç ve orta yaşlılarda hipertiroidi eğilimi, yaşlılarda da hipotiroidi eğilimi fazladır.

Haşimato hastalığına bağlı hipertiroidi durumuna haşitoksikoz da denilir. Bunun nedeni, bilinmeyen bir nedenle tiroid bezinde olan yıkımın abartılı hale gelmesi ve folikül denilen hormon havuzcuklarındaki hormonların hızla kana yayılmasıdır.

Hipotiroidi daha çok yaşlı grupta görülse de her yaşta görülebilir. Aşikar bir hipotiroidi olabileceği gibi subklinik dediğimiz belli belirsiz bir hipotiroidi de olabilir. Genç kadın hastalarda, özellikle adet düzensizlikleri, gebe kalamama sorunlarına yol açabilir. Hipotiroidi genellikle rastgele yapılan bir kan testinde TSH ın yüksek T3,T4 değerlerinin normal olmasıyla subklinik olarak yakalanır. Şişmanlık, kolay kilo verememe, kolesterol yüksekliği neden olabileceği şikayetlerden bazılarıdır. Vücutta yaygın ödem, deri soğukluğu, kilo alma, guatr, üşüme, çok uyuma ilk dikkati çeken bulgulardır. Depresyon Haşimato hastalığında normal toplumdan daha sık görülür.

Haşimato hastalığında ender de olsa ağır bir ödem yani miksödem olmadan Haşimato ensefalopatisi denilen beyin fonksiyonlarını etkileyen bir durum olabilir.

Kategori: Haşimato