09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Tiroidit

tiroidit

Hashimoto Tiroiditi: Kronik lenfositik tiroidit diğer adıdır (Detaylı bilgi için tıklayınız). Tiroid bezinin iltihabi hastalıklarının en sık karşımıza çıkan şeklidir. Kadınlarda daha sık görülür. Genetik olarak yatkınlığı bulunan kadınlarda genç-orta yaş döneminde başlar ve sonunda tiroid bezinin tamamen çalışmaması durumuna kadar ulaşır. Aniden başlamayan bir hastalık olduğu için belirtileri de çok belirgin değildir. Özellikle kilo verememe sorunu, kısırlık sorunu, çok uyuma, üşüme, seste kalınlaşma, saç tellerinde kolay kırılma gibi sorunlar varlığında akla gelmelidir. Kronik yani müzmin bir hastalıktır. Hashimoto tiroiditi varlığında gelişebilecek nodüllerin kanser olma ihtimalinin daha fazla olduğuna dair şüpheler bulunmaktadır.

Graves hastalığı: Basedow-Graves hastalığı da denmektedir (Detaylı bilgi için tıklayınız). Otoimmun tiroidit ismiyle de anılmaktadır. Sonografik olarak spesifik bulguları olmamakla birlikte bez normalden daha büyük ve belirgin olarak damarlanması artmış olarak izlenir. Klinik bulguları çok daha belirgindir. Çarpıntı, kilo kaybı, sinirlilik, ateş basması gibi bulgular verebilir. Tedavisi genelde ilaç tedavisi çeklinde olsa da ameliyat ya da radyoaktif iyot tedavisi seçenekleri de zaman zaman uygulanabilmektedir.

De Quervain Tiroiditi: Subakut granulomatoz tiroidit diğer adıdır. Sık olmayan, kendi kendini sınırlayan, enflamatuar bir hastalıktır. Sıklıkla viral bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla ağrılı, büyümüş bir tiroid beziyle başvururlar.

Sessiz tiroidit: Postpartum tiroidit ya da subakut lenfositik tiroidit diğer isimleridir. Kendi kendini sınırlayan ve tiroidin iltihabı hastalıklarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan gruptur. Hashimoto tiroiditin bir alt grubu olarak da kabul edilmektedir. Tiroid bezinin ultrasonografik bulguları spesifik değilse de ana bulgu tiroid bezinde izlenen ekojenite azalmasıdır. Tiroid bezinde geçici fonksiyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Akut tiroiditler: Tiroid bezinin yüksek kan akımı içermesi, kapsüllü olması, yoğun lenfatik drenajı ve yüksek oranda iyot içermesi bakteriyel enfeksiyonlardan korunmasını sağlamaktadır. Akut süpüratif tiroidit bu nedenle çok enderdir ancak hayatı tehdit edebilmektedir. Akut tiroiditin diğer çeşitleri radyasyon tiroiditi ve palpasyon tiroiditidir.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme

Kategori: Tiroiditler