09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Tiroid bezi nedir?

tiroid bezi

Tiroid bezi nerede bulunur?

Boyuna önden bakıldığında çene  altında yer alan ve erkeklerde daha belirgin bir şekilde görülen, adem elması adı verilen kıkırdağın hemen altındadır. Diğer bir deyişle tiroid bezi soluk borusunun (trakea) her iki yanında ve kısmen önünde yer alan, kelebek şekline benzeyen bir organdır. Soluk borusunun iki yanına yerleşmiş kısımları sağ ve sol  parça (sağ lob, sol lob veya sağ tiroid, sol tiroid) adını alır. Genellikle bu iki parça  soluk borusunun tam önünde, bant şeklindeki tiroid dokusu ile birbirine bağlanırlar. Bu kısma ise tiroidin boynu (tiroid istmusu) adı verilir. Tiroid ismi latince kökenli olup savaşlarda kullanılan kalkana benzetildiğinden bu ismi almıştır. Bu bağlamda bazı sözlüklerde kalkanbezi olarak da adlandırılmasına karşın şeklinin daha ziyade bir kelebeği çağrıştırdığı söylenebilir.

Tiroid, yüzeyden derine doğru cilt, cilt altı, boyun zarları ve çeşitli kaslar tarafından örtülüdür. Boyun kaslarının tiroidi örtmesi nedeniyle normal büyüklükteki tiroid, zayıf kişiler hariç elle hissedilemez, Buna karşın büyümüş tiroidin, yutkunma sırasında aşağı yukarı doğru hareket ettiği gözlenebilir.

Yeni doğan bir çocukta yaklaşık 1.5 gram olan tiroidin ağırlığı yavaş yavaş artarak, erişkin bir insanda 20 gram civarına ulaşır.

Tiroid bezi boyunda bir çok önemli organa yakın komşuluk göstermektedir. Bu yapılardan bir kısmı özellikle tiroid ameliyatı sırasında dikkatle korunmak zorundadır.

Ses tellerine giden sinirler: Her iki tarafta birer tane olup tiroid bezine oldukça yakın seyrederek ses tellerine ulaşırlar.

Paratiroid bezleri: Her iki tiroid bezinin arkasında üst ve alt kesimlerde birer tane olmak üzere toplam dört adettirler. Yerleri ve sayıları çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir. Vücudumuzun kalsiyum dengesinde çok önemli bir rol oynayan paratiroid hormonunun üretiminden sorumludur.

Tiroid bezinin görevi nedir?

Tiroid bir iç salgı bezi olup ana görevi, T3 ve T4 adı verilen hormonların üretilmesidir. Bu hücrelerde ayrıca tiroglobulin adı verilen bir protein de yapılır. Tiroid hücrelerinde tiroglobulin üzerinde üretilen T3 ve T4, tiroglobuline bağlı olarak tiroid bezinde depo edilir ve gerektiğinde tiroglobulinden ayrılarak kana salınır. Diğer yandan tiroidin parafollikül hücrelerinde (C hücreleri) kalsitonin adı verilen hormon üretilir. Ancak tiroidin işlevi dendiğinde temel olarak T3 ve T4 hormonlarının üretimi ve kana salınması anlaşılır. T3 ve T4'ün büyük kısmı kanda proteinlere bağlı olarak taşınırken az bir kısımı ise serbest halde dolaşır ve bunlara serbest T3 (FT3), serbest T4 (FT4) adı verilir. Bu hormonlar temel olarak metabolizmanın düzenlenmesinden sorumludur. Tiroidin işlevsel bozukluğu sözkonusu olduğununda, ortaya çıkacak tablo bu hormonların eksikliği ya da fazlalığına göre değişecektir. TSH adı verilen bir başka hormon tiroid bezi fonksiyonlarında kilit rol oynamaktadır. Bu hormon hipofiz bezinden salgılanmakta ve kanda dolaşan serbest hormanların miktarına bağlı olarak salgılanmaktadır. Salgılanması ile tiroid bezi hormon yapımı, hormonun kana salınımı ve bezin büyümesi için uyarılmaktadır. Ayrıca besinlerle aldığımız iyot miktarıda tiroid hastalıklarında çok önemli etken olabilmektedir.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme

Kategori: Tiroid Hastalıkları