09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Guatr Tedavi Yöntemleri ve İlaç Tedavileri

Guatrın tedavisi, nedenine, oluşturduğu bulgu ve belirtilere ve guatrın büyüklüğüne göre değişir.

Gözlem. Guatr henüz küçük ise ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa, tiroid bezinin çalışması da normalse doktorunuz size sadece takip önerebilir.

Tıbbi Tedavi. Hipotiroidi yani tiroid hormon seviyelerinde düşüklük söz konusuysa eksik olan tiroid hormonunu yerine koymak gerekir. Bu nedenle levotiroksin isimli sentetik tiroid hormonu içeren ilaçlar kullanılır. Bu sayede hormon seviyeleri normal sınırlara gelir ve TSH seviyeleri düşer. TSH seviyelerinin düşmesi de tiroid bezinin boyutlarında azalmaya yardımcı olur. Tiroid bezinde iltihabi bir durum varlığında aspirin ya da kortizon kullanmak gerekir. Tiroid hormonlarının yüksek seyrettiği hipertiroidi durumlarında ise hormon seviyelerini normale getirecek olan ilaçlar kullanılır.

Cerrahi. Cerrahi olarak tiroid bezinin tümünün (total tiroidektomi) ya da bir kısmının (parsiyel tiroidektomi) çıkartılması söz konusudur. Eğer guatr çok büyükse, soluk almada güçlük, yutma güçlüğü gibi bası etkileri mevcutsa ya da hipertiroidiye neden olan nodül varsa cerrahi tedavi söz konusudur. Tiroid kanserinin tedavisi de ameliyatla yapılmaktadır. Ameliyat sonrası geride ne kadar tiroid dokusu kaldığına bağlı olarak levotiroksin kullanımı söz konusudur.

Radyoaktif İyot. Bazı hipertiroidi vakalarında radyoaktif iyot tedavisi yapılır. Radyoaktif iyot ağızdan alınır, kan dolaşımına geçer, tiroid bezine ulaşır ve oradaki tiroid hücrelerini öldürür. Tedavi sonrası tiroid bezinin boyutları azalır ve sonuçta da tiroid bezi hemen hemen hiç hormon üretemez hale gelir. Yani hipotiroidi gelişir. Radyoaktif iyot tedavisi sonrasında hormon tedavisi gerekir.

Alınabilecek önlemler

Guatr yetersiz iyot alımına bağlı oluşmuşsa aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir

Yeteri kadar iyot almak. İyotlu tuz kullanmak ya da haftada en az iki kez deniz ürünleri tüketmek yeteri kadar iyot almak için yeterlidir. Karides ve kabuklu deniz ürünleri özellikle yüksek oranda iyot içerirler. Deniz kenarında yaşıyorsanız, bölgenizde üretilen sebzeler hatta süt ve yoğurt da yeterli miktarda iyot içerir.

Her insanın günde yaklaşık 150mikrogram iyot alması gerekir. Bu da yaklaşık olarak yarım çay kaşığı iyotlu tuza denk gelir. İyodun yeterli miktarda alınması özellikle gebe ve emziren kadınlarda çocukların gelişimi için çok daha önemlidir.

Fazla iyot almamak. Sık olmasa da gereğinden çok fazla iyot tüketmek de guatra neden olabilmektedir. Fazla iyot alımı söz konusuysa iyotlu tuz tüketmeyin ve özellikle kabuklu deniz ürünlerinden uzak durun.

Kategori: Guatr