09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Guatr Neden Olur?

Tiroid bezi temel olarak iki hormon üretir. Bunlar tiroksin(T4) ve triiyodotiroksin(T3) dir.

Bu hormonlar kan dolaşımına katılır ve metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olurlar. Örneğin; yağ ve karbonhidratların ne oranda kullanılacağı, vücut sıcaklığının ayarlanması, kalp hızının ayarlanması, protein üretimi gibi birçok metabolik olayda düzenleyici görevleri vardır. Tiroid bezinde ayrıca kalsitonin adı verilen ve kan kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesine yardım eden bir hormon daha salgılanmaktadır.

Beyinde bulunan pituiter bez-Hipofiz bezi (TSH-Tiroid stimülan hormon-tiroid bezini hormon üretmek ve büyümek için uyaran madde salgılar) ve Hipotalamus (beyin tabanında yer alan, vücudun sıcaklığını ayarlayan ve ayrıca hipofiz bezine TSH adı verilen hormonu üretmesi için sinyal gönderen merkez) isimli merkezlerde tiroid bezinin çalışması düzenlenmektedir. Hipofiz bezinden, kandaki T3 ve T4 miktarlarına bağlı olarak belli miktarlarda TSH salgılanır. Hipofiz bezinde salgılanan TSH miktarına göre de tiroid bezinde hormon üretilir.

Guatrda tiroid bezinin çalışmasının bozuk olması gerekmez. Tiroid bezi büyümüş olsa da hala yeterli miktarda hormon salgılayabilir. Ancak guatr hastalarında hormon miktarlarında değişiklikler de söz konusu olabilmektedir.

En sık guatr yapan etkenler aşağıda sıralanmıştır.

İyot eksikliği. İyot tiroid hormonun yapısında bulunan bir elementtir. Deniz suyunda ve denize yakın topraklarda bol miktarda bulunur. Denizden uzak ya da yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan toplumlarda iyot eksikliği sıklıkla görülür. Buna bağlı olarak da yapılan hormon miktarı azalır ve tiroid bezi daha çok hormon üretebilmek, daha çok iyot kullanabilmek için büyür. Sonuçta guatr meydana gelir. Bölgede eksik olan iyot elenetine ek olarak, hormonların çalışmasını bozan ya da iyot emilini azaltan yiyecekler o bölgede sık tüketiliyorsa iyot yetersizliği daha aşikar hale gelir. Bu tip yiyeceklere örnekler, lahana, karnabahar ve brokolidir.

Diyetle alınan iyot miktarının düşük olması birçok bölgede guatrın ana sebebiyken, gelişmiş ülkelerde sofra tuzuna ve bazı gıdalara iyot eklendiği için bu etken ağırlıklı olarak ortadan kaldırılmıştır.

Graves Hastalığı. Tiroid bezinin büyümesi yani guatr bazen, tiroid bezinde aşırı hormon üretimine (hipertiroidizm) bağlı olarak gelişebilmektedir. Graves hastalığında, kendi bağışıklık sistemimiz bir hata sonucu tiroid bezine saldırmakta ve aşırı hormon (Özellikle triiyodotiroksin, T3)üretimine neden olmaktadır. Tiroid bezinin normalden fazla uyarılması bezde büyümeye neden olmaktadır.

Haşimato Hastalığı. Tiroid bezinin normalden az hormon üretmesi (hipotiroidizm) de tiroid bezinin büyümesine yani guatra neden olabilmektedir. Haşimato hastalığı da Graves hastalığı gibi otoimmun bir hastalıktır. Tiroid bezinin çok hormon üretmek üzere uyarılması yerine tiroid hücreleri parçalanmaktadır. Haşimato hastalığının tiroid bezini yıkıma uğratması sonucunda çok az hormon üretilebilmektedir.

Kandaki hormon seviyelerinin düşmesini algılayan hipofiz bezi daha çok TSH üretmekte ve bu da tiroid bezinin büyümesine yol açmaktadır.

Multinodüler Guatr. Bu hastalıkta tiroid bezinin her iki lobunda, solid ya da sıvı içeren sayısız beze-nodül oluşmakta ve buna bağlı olarak tiroid bezi büyümektedir.

Soliter Tiroid Nodülü. Tiroid bezinde bir adet nodül oluşmakta ve nodülün büyümesine bağlı olarak tiroid bezi büyümektedir Nodüllerin çoğu iyi huyludur ve kansere dönüşmez.

Tiroid Kanseri. Tiroid kanseri iyi huylu tiroid nodüllerine oranla çok çok az görülmektedir. Tiroid kanseri tiroid bezinde büyüme yaparsa bu genelde tek taraflı bir büyüme olmaktadır.

Hamilelik. Gebelikte üretilen bir hormon olan Beta HCG, yapısı itibarıyla TSH hormonuna çok benzediği için onun etkilerini taklit edebilmekte ve tiroid bezinin büyümesine neden olabilmektedir.

Enflamasyon. Tiroiditler tiroid bezinde ağrı ve şişliğe neden olabilirler. Tiroid hormon üretiminde değişikliklere neden olabilirler.

Kategori: Guatr