09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

TİROİD ULTRASONU

TİROİD RENKLİ DOPPLER ULTRASONU

ELASTOGRAFİ

TİROİD AMELİYATI SONRASI ULTRASON

İİAB TİAB TİİAB

PATOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ

TİROİD-LENF BEZİ BİYOPSİSİ

(AYNI GÜN YA DA ERTESİ GÜN SONUÇ)

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Guatr Tanısı ve Tetkikler

Doktorunuz normal fizik muayene esnasında tiroid bezinizin büyüdüğünü fark edebilir. Bazen tiroid bezinde nodüller olduğunu da el ile muayenede fark edebilir.

Guatr tanısında uygulan tetkikler

Hormon Testleri. Tiroid bezinin ve hipofiz bezinin ürettiği hormonların kandaki miktarları ölçülecektir. Tiroid beziniz normalden az çalışıyorsa tiroid hormon seviyeleri düşük TSH (Hipofiz beiz tarafından salgılanan tiroid bezini çalışmaya sevk eden hormon) yüksek olacaktır. Çünkü hipofiz bezi daha çok TSH üreterek hormon miktarını arttırmaya çalışmaktadır.

Tiroid bezinin çok çalışmasıyla giden guatrlarda ise hormon seviyeleri yüksek TSH seviyeleri düşük olacaktır.

Antikor Testleri. Guatra neden olan hastalıkların bazılarında anormal antikorların üretimi söz konusudur. Kan testleri ile bu antikorların varlığı araştırılır.

Ultrasonografi ve renkli Doppler. Bu tetkik ile tiroid beziniz yüksek frekanslı ses dalgaları aracılığıyla görüntülenir. Gemilerdeki sonar mantığı ile çalışan ultrasonografi cihazlarında tiroid bezinizin çeşitli kesitleri ekranda siyah-beyaz olarak görüntülenir. Ayrıca Doppler özelliği ile de tiroid bezinin ne kadar çok damara sahip olup olmadığı, nodüllerin damarlanma özellikleri araştırılır.  Görüntülerle tiroid bezinin boyutları, toplam hacmi, nodül olup olmadığı, nodül varsa özellikleri, kanser şüpheli bulgu olup olmadığına bakılır.

Tiroid Sintigrafisi. Bu inceleme esnasında damardan radyoaktif iyot içeren bir ilaç verilir. Sırt üstü uzanılır ve boyun gergin bir şekilde ortaya çıkartılır. Özel kameralar aracılığıyla tiroid bezinin verilen radyoaktif iyodu ne kadar yoğunlukta tuttuğu belirlenir. Tetkikin süresi değişiklik gösterebilir. Bu tetkik ile tiroid bezinin yapısı ve boyutları anlaşılır. Nodüllerin aktif yani kendi kendine hormon üreten nodüller olup olmadığı anlaşılabilir. Ultrasonografi ve Doppler tetkikine göre daha zor, daha pahalı ve daha uzun süren bir tetkiktir. Özellikle nodül varlığında ultrasonografi ve Doppler çok daha detaylı bilgiler vermektedir.

Biyopsi. Biyopsi işlemi ultrasonografi iel görüntüleme eşliğinde Radyoloji uzmanlarınca yapılır. Genelde şüpheli nodüllerden hücre örnekleri alınarak kanser şüphesi araştırılır. Ayrıca bazı özel durumlarda tiroid bezinin kendisinden de örnekleme yapılabilmektedir.

Kategori: Guatr